Клітини серця можна відновити після інфаркту


Як правило, інфаркт міокарда вбиває клітини серцевого м'яза. Рубець, який з'являється на цьому місці, стає причиною подальших порушень роботи серця. Найпопулярніша серед них — коронарна недостатність. Подальший розвиток цих патологій може призвести до смерті. В клініках Ізраїлю, вчені зробили приголомшливе відкриття — клітини серця можна відновити.

Це відкриття дивує людей, так як дуже давно відомо, що на відміну від шкіри, голови і нігтів клітини серця не оновлюються з моменту народження. Ймовірність регенерації міокарда у дорослої людини практично дорівнює нулю. Проте, вчені проводили випробування на тварин — впевнені у своїй правоті. Професор Цахор зі своєю командою встановив помилковість усталеного думки.

Вони почали своє дослідження з мишей. Серцевий м'яз у гризунів могла відновлюватися після ушкоджень у перший тиждень з моменту народження. Миші, які виросли, цієї здібності вже не мали. Причиною цього є два білка.

Білок ERBB2 бере активну участь у розвитку вад серця, а так само онкологічних пухлин. Цей рецептор досить специфічний і стимулює передачу сигналу в клітину ззовні. Цей білок працює в поєднанні з рецептором фактора росту NRG1. Саме дослідженням цих двох білків зайнялися вчені Ізраїлю.

Клітини серцевого м'яза — кардіоміоцити активно розмножувалися після народження внаслідок обробки NRG1. Потім же, навіть при величезній кількості NRG1 ніяких змін в м'язі не відбувалося. Різниця була в кількості ERBB2 на мембранах. Після тижня його розміри істотно зменшувались, і NRG1 не надавав належного ефекту.

Виявилося, щоб досягти мети, необхідно активувати ERBB2. Це вдалося зробити з мишами після штучного інфаркту. Якщо в ході подальших досліджень, вийде включити ERBB2 у дорослого, то клітини будуть оновлюватися без побічних ефектів, без рубцевої тканини, а також без гіпертрофії.

У ході експериментів вченим вдалося включити ERBB2 у мишей майже відразу ж після інфаркту і досягти, таким чином, повного відновлення діяльності серця.
Зараз вчені продовжують роботи, і збираються протягом короткого часу перейти на роботу з людьми, що є дуже важливим і може врятувати безліч життів.

Джерела:
http://www.nejm.org/cardiology
http://ua.israel-clinics.guru/departments/kardiologija_i_kardiohirurgija
https://my.americanheart.org/professional/ScienceNews/Science-News_UCM_316890_WidgetListPage.jsp